Nejnovější CD kapely Žalozpěv se jmenuje Březiny. Bylo natočeno v kostele v Březí, jehož krásnou akustiku kapela moc pochvalovala. A protože kapela mí k tomuto místu vřelý vztah, rozhodla se kostel v Březí i podpořit. Veškerý výtěžek z prodeje CD bude věnován na pořízení nových varhan. Položili jsme několik otázek Jirkovi Nohelovi:

Složení kapely Žalozpěv

Petr Novotný - baskytara

Markéta Štouračová - příčná flétna,

Aleš Tomek - housle

Jirí Nohel - kytara a zpěv

CD Březiny

• Cena: 300 Kč

• Krásný vánoční dárek

• Výtěžek je věnován na nové varhany v Březí

• K dostání v bítešském kostele

Jak vznikl název nového CD? Je to jen díky obci Březí?

Nene, i když i to byl jeden z důvodů - CD bylo natáčeno v Březí v kostele. Ale naše hudba vzniká na mých dlouhých procházkách okolní krajinou. Fascinují mě ulámané břízy - jsou ulámané námrazou věků. A taky jsem chtěl vzdát hold Otakaru Březinovi. Je to můj největší přítel v knihách.

Jak myšlenka nového CD vznikla?

My už jsme měli natočená tři cédéčka a nechtěli jsme točit další. Ale v březovském kostele jsme pro radio Proglas natáčeli některé naše písně a nápad vznikl až na místě. Kostel v Březí má vynikající akustiku na natáčení živých nahrávek a zvukaři byli při zpracování nahrávky tak nadšeni, že jsme CD zpracovali. Kmotrem CD je Petr Linhart - písničkář, který zpívá o sudetských kostelích a spravuje poutní kostel ve Skokách. A kmotrou se stala Dagmar Andrtová-Voňková - světoznámá kytaristka, která účinkovala s Hutkou a Krylem. S tou jsem hrál i několikrát na společném koncertu, jsme stejná krevní skupina.

Co na CD posluchači najdou?

Najdete tam devět písní, z toho dvě jsou od Jiřího Smrže, držitele ceny Anděl, který nežije konvenčním životem a je považován za nejlepšího českého textaře. Přespává často u nás na hájence a na dalších místech Bítešska. Je to zakládající člen Minnesengrů. Zajímavostí je, že na CD jsou slyšet i autentické zvuky obce - polední zvonění v Březí, ale je tam slyšet i jak kdákají slepice, štěká pes a do toho jede traktor. To místo je prostě kouzelné.

Výtěžek z prodeje je určen na nové varhany v Březí. Jak tato myšlenka vznikla?

Varhany ve Březí jsou ještě starší než samotný kostel. Už po postavení kostela byly totiž pořízeny „nastaro". Jsou ovšem nevyhovující a ve špatném stavu. My máme v Níhově (patří do farnosti Březí a lidé z Níhova tvoří zdravé jádro farnosti) základnu kamarádů a moc hodných lidí, kteří naší kapele v nelehkých počátcích přáli a pomohli nám se vším možným. Ve farnosti na varhany vybírají už několik let a farníci už dali dohromady takřka 700 000 Kč. Celkové náklady výrazně přesáhnou milion. Myslím, že pomoci by nám mohl i kraj, podle mě si taková iniciativa lidí zaslouží podporu.

Jak na tebe působí kostel v Březí?

Je nádherný a čistý, zbaven venkovského baroka. Když tam vejdu, zažiju pocit čistoty. A taky že je tam obraz mladé níhovské autorky Moniky Šmardové. To že jí dali v Březí prostor, je absolutně chvályhodné.

Kde je možné CD koupit a kde si vás mohou posluchači poslechnout naživo?

CD je k dispozici v Bíteši a v Březí v kostele a u otce Bohumila Poláčka. Prodejní cena je 300 Kč a celý výtěžek je věnován na nové varhany. Hrát budeme 2. prosince ve Velkém Meziříčí (v 16.45 na náměstí při rozsvěcení vánočního stromu), 8. Prosince na Vánočním koncertu v Jasenici. 16. Prosince nás čeká adventní koncert v Březí (v 15 hodin spolu s Níhovským a Drásovským kostelním sborem). A 26. 12. můžete přijet do kaple sv. Barbory na zámku v Křižanově v 18.00.

Díky za rozhovor.

/ LK