Na počátku listopadu myslíme na naše věrné zemřelé. Ve dnech 1. - 8. listopadu můžeme získat plnomocné odpustky pro duše v očistci. Co to odpustky jsou? Jak jimi lze pomoci zemřelým? Jak lze odpustky získat?

Odpustek znamená odpuštění trestu pro duše v očistci. Očistec si můžeme představit jako stav duše, která musí nést následky svých špatných skutků. Jinými slovy je odpustek udělením milosti a odpuštěním trestu, který si musíme odpykat.

1. listopadu odpoledne a 2. listopadu po celý den můžete při návštěvě kteréhokoliv kostela získat plnomocné odpustky pro duše v očistci. Kromě obvyklých podmínek (sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a Vyznání víry.

Od 1. do 8. listopadu můžete získat plnomocné odpustky, pro duše v očistci, jestliže po splnění obvyklých podmínek navštívíte hřbitov a pomodlíte se tam třeba jen v duchu za zemřelé. V ostatních dnech lze při návštěvě hřbitova získat takovýmto způsobem odpustky částečné.

Svátost smíření není nutné přijímat každý den. Stačí ji vykonat před začátkem týdne modliteb za zemřelé, v jeho průběhu, nebo až v dalších dnech po jeho skončení. Svaté přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce jsou nutné každý den, kdy chcete plnomocný odpustek získat.

/ LK

V neděli 13. října 2013 proběhl jubilejní sedmý ročník oblíbené drakiády, kterou pořádá Kolpingova rodina Velká Bíteš. Ještě v poledne to vypadalo s počasím velice nepříznivě, mrholilo a byla zima. Ale pořadatelé to měli se sv. Petrem dobře domluvené a akce se uskutečnila za krásného slunného počasí. Dostavilo se babí léto, které jsme snad ani nečekali. Jenže ouha. Když pršelo, foukal vítr. Když svítilo sluníčko, bylo bezvětří. Šikovnosti dětí a mnohdy i rodičů se i přesto vzneslo k obloze bezmála 40 draků. Byly připraveny soutěže o draka, který byl nejoriginálnější, který nejvýše dolétl, který byl největší a který měl nejdelší ocas. O další program se postarali členové místního sboru dobrovolných hasičů, kteří se svojí zásahovou technikou zpestřili dětem i dospělým zábavný program.

/David Dvořáček

Výsledky nedělní Drakiády:
Nejzdatnější letec
1. Monika Antalíková
2. Josef Chadim
3. Vašek Chadim

Nejoriginálnější drak
1. Tereza Babáková
2. Radek Lavický
3. Jakub Dufek

Největší drak
1. Dohnal Jirka
2. Veronika Melicharová
3. Karel a Patrik Daňek

Nejdelší ocas draka
1. Terka Smutná
2. Brychtová Adéla
3. Plocek Vojta

Vítězům gratulujeme a všem účastníkům děkujeme a přejeme mnoho dobrého.

A nejeden! Z asi osmdesátky soutěžících, kteří absolvovali všechny disciplíny, o hodové sobotě vzešla pětice borců, kteří dostali odměny od rychtáře Jiřího Blahy a od MUDr. Tomáše Lajkepa.

Asistovala i bítešská státní policie. Policisté dětem ukázali svoje zbraně a další výbavu, kapela Bridge se postarala o dobrou náladu, skákací hrad a trampolína jistě přinesly úlevu peněženkám rodičů, kteří mají více dětí a méně peněz na kolotoče.

„Mám radost, že bítešská farní zahrada tradičně nabízí krásný prostor pro aktivity zaměřené na děti a mládež. Cítím, že právě takovéto zázemí je v Bíteši hodně potřeba,“ říká k tomu Tomáš Lajkep.

Díky za pomoc patří několika desítkám dobrovolníků, kteří se na přípravě akce podíleli. Akce zahájila cyklus sobotních odpolední, která se konají v průběhu školního roku každou sobotu na faře. Děti zde mají možnost se setkat, v bezpečném prostředí si zahrát zajímavé hry a poznat nenásilnou formou ty nejlepší hodnoty, které křesťanství nabízí současnému světu.

/ Ladislav Koubek

Výsledky soutěže Bíteš hledá borce 2013:

Předškoláci

6.-9.

budova na Sadové

Mgr. Bohumil Poláček

Náboženství se vyučuje od pondělí 16.9.2013    1. stupeň na staré škole, 2. stupeň na nové škole

V neděli 25. srpna 2013 se na farní zahradě konal sraz farního tábora pro mladší děti, který letos proběhl v Čučicích. Děti si na něm zazpívali, popovídali, opekli buřty, zahrály hry...

Na závěr táborového odpoledne jsme v kostele s panem farářem poděkovali za naše krásné prázdniny a poprosili o to, abychom se zde i za rok mohli ve zdraví sejít.

Za táborový tým vedoucí Jan Brym

Foto z potáborového setkání táboru pro mladší děti v Čučicích