V průběhu srpna se konaly 26. světové dny mládeže se Svatým otcem. Z Velké Bíteše se do Španělska vydalo 10 poutníků, z toho 8 i na předprogram do Tarragony, kde bylo asi největší překvapení moře, a 2 přímo do Madridu.

Na předprogramu byl asi nejlepší den v Barceloně, kde jsme navštívili baziliku Sagrada Família a stadion Nou Camp, na kterém hraje FC Barcelona. Večer byl na Fórum koncert světové skupiny U2. V Tarragoně byla dobrá organizace, ale zato horší strava. V Madridu tomu bylo naopak.

I v Madridu jsme se šli podívat na stadiony (Real a Atletico Madrid). To byl veliký zážitek. Hodně mě zaujalo kázání jednoho z českých farářů: „Církev je jediná sociální síť, na které můžeš být vždy on-line. Občas bychom ale měli projet Božím antivirem a tím si pročistit software.“ O luxusní doprovod u českých mší se postarala skupina Credenc.

Při večerní vigilii s papežem začalo pršet a foukal tak silný vítr, že odfoukl papežovi čepičku. Kousek ode mne se ozvalo: „Ani kroupy mě nevyženou!“ Pro všechny v tu chvíli platilo motto světových dnů: Měli jsme v Kristu zapuštěné kořeny, na něm postavené základy, a pevně jsme se drželi víry.

Za opravdu silného deště nás Benedikt XVI. ujišťoval, že na nás prší Boží požehnání. Další den ráno byla mše a papež projel papamobilem 5 metrů ode mne.

Celkově hodnotím setkání se Svatým otcem pozitivně a doufám, že se vše bude přiklánět k tomu, abych za 2 roky letěl na příští světové dny mládeže do Rio de Janeira do Brazílie.

- Petr Mašek